Home / Herbář jedlých kytek / Česnek podivný (Allium paradoxum)

Česnek podivný (Allium paradoxum)

Vytrvalá bylina 15–30 cm vysoká. V zemi má drobné  cibulky. Lodyha je trojhranná a snadno poléhá. Na lodyze je jediný bílý květ s pacibulkami, které jsou uloženy v drobných toulcích. Díky nim rostlina vypadá jako odkvetlá, ještě před kvetením. Kvete v dubnu a květnu, již koncem května ukončuje vegetaci.

cesnek_pdoviny_pole

Stanoviště

Jedná se o invazivní byllinu, která se bujně šíří na úkor zdejších rostlin. Neostýchá se nastěhovat do zahrad, sadů, respektive parků, kde je považován za obtížný plevel.

Co s ním v kuchyni

Nejčastěji se konzumují listy, vhodné jsou i květy a později i pacibulky, které jsou ovšem ostřejší. Květy i pacibulky jsou velmi vděčná dekorace. Listy se mohou se používat do salátů – zelených listových, z kořenové zeleniny, brambor. Výborně ladí do tvarohových pomazánek, jogurtových nebo majonézových dipů. Snese i mixování na omáčky a pesta. Sekané listy se dají zapracovat do játrových polévkových knedlíčků, do rizota, jako vložka do smetanových polévek například z květáku. Všude tam, kde se používají listy, se dají přidat čerstvé květy jako dekorace.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Top

 

NOVÁ KUCHAŘKA JE PŘIPRAVENA

PAMPELIŠKY K JÍDLU

Kupte si na Hihit.cz novou kuchařku a pošlete ji do výroby

Přispějte prostřednictví HitHit.cz na výrobu nové kuchařky
a získejte nejen samotnou kuchařku, ale také zajímavý dárek