Bosé nohy v orosené trávě! Znáte kýčovitější symboly léta, venkova a pohody? V pohádkách se víly v rose dokonce koupaly. Co je to vlastně ta rosa a jak se v ní dá koupat?
Vyjít poprvé po zimě bosa nebo bos do svěžího rána, to je zážitek, který člověka rozechvěje. Je to jako první pohlavní styk – je to vzrušující a mírně dráždivé, protože to zebe. Nemusí to být zrovna příjemné. Pak už je to dobré. Rosa je medicína, rosa je zázrak, rosa je jedinečná kapalina.
Červen je měsícem brouzdání v rose. Je svěží a příjemná. Její nejbáječnější období končí kolem svaté Anny, kdy začne z „ničeho nic“ najednou zábst do nohou tak trochu nepříjemně. Když jsem byla malá, vnímala jsem to obzvlášť úkorně – to ochladnutí rosy – protože mi docházelo, že je půlka prázdnin za mnou.
Co je to rosa?
Položili jste si někdy otázku, co je to rosa? Z fyzikálního hlediska je to vodní pára kondenzovaná díky poklesu teploty okolního vzduchu. Tyto kapky jsou z chemického pohledu roztok. Rozpouštějí se v nich látky obsažené na povrchu listů, ale přijímají i tekutiny, které rostliny v noci vylučují a samozřejmě i sloučeniny z povětří. Rosa je kapalina se zcela výjimečnými vlastnostmi. Bude na ní navíc určitě i něco magického, protože vzniká v noci, často za svitu měsíce.
Meteorologové přesně vědí, kdy rosa vznikne – mají rosný bod. To číslo je ve skutečnosti teplota, kdy je ve vzduchu tolik vody, že se začne srážet. (Jasně, že je to složitější). Rosa podle meteorologů je jen sražená voda.
Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty
Kde ji najdeme na rostlinách
Rosa se sráží na celých rostlinách, ale obvykle se koncentruje v úžlabí listů, kam může stéci a zůstat uchovaná. Tam si ji rostliny schraňují jako zásoby na nadcházející horký den. Zůstává k dispozici i jako občerstvení pro další živočichy. Úžlabí listů jsou studánky, kam chodí pít hmyz.
V rose se rozpouštějí různé blahodárné látky. Jde to snadněji než třeba ve vodě studniční, která má vyšší obsah minerálů. Byliny pouští do rosy látky, které mají blahodárné účinky. Vytvářejí tak jedinečné pleťové tonikum.
Rosa vzniká na lukách i v lesích. Každá rosa má své zvláštní vlastnosti.
U některých rostlin dokonce dochází k procesu, jemuž se říká gutace. Znamená to, že buňky vylučují kapky tělesných šťáv. Děje se tak v prostředí, které je přesyceno vodními parami.
Čtete také
Zpravodaj 048
Milí blažení kytkožrouti, jak se máte? Inu to je taková věta, jíž se navazuje kontakt. Takže, jak se máte v červnu roku 2021? Když se dívám kolem, zdá se mi, že příroda se má docela normálně. Při pohledu do kalendáře kvetení…
Kosmetické použití rosy
Luční rosa byla v minulosti regulérní „kosmetikou“. Mladá děvčata používala rosu k omývání obličeje i dalších částí těla. Jednak proto, že toužila po kráse, a také proto že měla pružné tělo a mohla si koupel v rose snadno obstarat. Dělalo se to tak, že dívky tahaly orosenou loukou nějakou textilii – šátek, zástěru – aby se rosou hezky nasákla. Vlhkou látkou se pak otíraly. To je ta koupel. Není to tak, jak jsem si to jako dítě vždycky představovala, a sice že by se člověk musel válet ve vlhké trávě jako pes. I když to je také možnost.
Z dějin kosmetiky jsou známy i obklady na něž se používala rosa z konkrétních rostlin – například zábaly z kopřiv posilovaly vlasy. To můžete v červenci vyzkoušet.
Mohlo by se vám hodit
-
Jablečník obecný (Marrubium vulgare)43.00 Kč
-
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)43.00 Kč
-
Šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata)39.00 Kč
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?