Hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum)

Hluchavky (Lamium) – s růžovými květy

Hluchavka skvrnitá (L. maculatum) a hluchavka nachová (L. purpureum) si jsou velmi podobné. Jako všechny hluchavky mají vstřícné řapíkaté listy trojúhelníkovitého tvaru. Tyto dva druhy mají růžové pyskaté květy. Druhy není třeba rozlišovat, jejich použití v kuchyni je stejné.

Stanoviště

Každá z nich vyhledává trochu jiné stanoviště, takže se dají najít prakticky všude. H. svrnitá má ráda hlubší půdy a více vlhkosti. H. nachová roste klidně i ve městech. Obě kvetou do dubna do října.

Čtete také

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioca)

27 ledna, 20161 min. čtení

Je to vytrvalá bylina podle stanoviště dosahující i přes 1,5 m. Lodyha je vzpřímená a obvykle nevětvená. Listy jsou vstřícné vejčité až kopinaté, uťaté až srdčité, řapíkaté se zubatým okrajem. Květy a tvoří klubíčka, která se pak spojují do prodloužených…

Co s nimi v kuchyni

Hluchavky můžeme v přírodě trhat bez zábran. Nejsou chráněné. Doma se dají krátce skladovat jako kytice ve váze.

Hluchavky jsou velmi krásné, ale nic jiného nedovedou. Ozdobí libovolné jídlo. To může být výhoda, protože se ochotně spřátelí s jakýmkoli pokrmem. Dají se používat všude tam, kde je prostor pro obdivování detailů květu. Nesnesou však tepelnou úpravu a není možné je do ničeho zamíchat, protože okamžitě ovadnou.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru