Čím mulčovat? Kdy mulčovat? Jak mulčovat? Každá zahradní činnost má své jemné triky a mulčování není výjimkou.
Každý kus odhalené země, který jsme zrovna nevyužili k výsadbě květin, zeleniny, trávníku či keřů, je územím, kde hrozí eroze a degradace půdy, a příroda se ho ve své moudrosti snaží co nejrychleji přikrýt rychle rostoucími rostlinami. Jenže tento tzv. plevel je pro zahradníka nežádoucím porostem, a tak v boji s ním hledá nejrůznější cesty, jak ho eliminovat. Efektivním řešením se jeví mulčování, není ale samospásné a má mnoho úskalí, o kterých je dobré vědět.
Obecně je mulč ochrannou pokrývkou půdy, která brání jejímu vysušování, chrání půdní organismy před přehříváním, omezuje růst plevelů, a pokud je přírodním materiálem, přináší svým postupným rozkladem rostlinám živiny.
5 pravidel správného mulčování
- nejdříve rostliny sázíme, až potom mulčujeme.
- k trvalkám se hodí jemnější materiál, ke keřům a stromům hrubší.
- pro správnou funkci použijeme materiál v silné vrstvě.
- mulčujeme jen zdravým materiálem bez plísní
Čtete také
Kompost je bohatství zahrady
Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, určitě také vytváříte kompost, že ano? Při péči o zahradu, ať už plejeme, stříháme nebo uklízíme listí, vzniká množství zeleného odpadu a pro mnohé vyvstává otázka, kam s ním, Totéž se týká rostlinných zbytků…
Mulčovací klasika
Nejjednodušším přirozeným zamulčováním je listí ze stromů, které na záhonu zůstalo po zimě. Nevhodné je ale listí z ořešáku, to obsahuje látky zpomalující růst rostlin, a problém mohou představovat i dubové listy, obsahující velké množství tříslovin.
Praktickým přírodním mulčem je sláma, ideálně v biokvalitě, aby neobsahovala zbytky chemikálií používaných na poli. Seno obsahuje dost semen, jako mulč, který má bránit růstu plevele, se příliš nehodí. Vhodnými materiály jsou štěpka, drcená borka, dřevitá vlna nebo piliny, pokud je ale dáváme do záhonů, kde chcete zdravé prospívající rostliny, nesmí být z jehličnatých stromů, vůbec ne z túje (ta může dobrou službu udělat pouze tam, kde je plocha bez kulturních rostlin, třeba na cestičkách). Nadrobno posekaná tráva ze zahradní sekačky je vhodná jako mulč až trochu zaschlá a v kombinaci s jiným materiálem. Navrstvená vlhká tráva má sklony ke hnití.
Mulčování je vlastně takové kompostování, proto pro něj platí pravidlo, že hnědá složka by měla být doplněna o složku zelenou. Když budete na záhony pokládat jen mulče dřevité povahy, jejich rozklad bude postupně spotřebovávat velké množství dusíku a ubírat ho rostlinám a bude také docházet k okyselování zeminy. Tomu můžete zabránit promícháním uhlíkatých materiálů s dusíkatými (suchou trávou ap.) a pravidelným doplňováním kompostu nebo uleželého hnoje do půdy.
Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty
Mulčovací specialitky
Na zeleninové záhony se osvědčil permakulturní fígl v podobě kartonových krabic jako základní vrstvy mulče. Karton dobře nahradí zcela nevhodné umělé netkané textilie a navíc se časem rozloží. Musí být bez nápisů, izolep a svorek. Navrch se potom hlavně z estetických důvodů přidává už jen menší vrstva slámy.
Abychom měli výčet mulčovacích materiálů kompletní, musíme ještě zmínit anorganický mulč, většinou se jedná o štěrk, kamínky různých velikostí nebo třeba i keramické kousky. Tyto materiály jsou ideální pro záhony se suchomilnými rostlinami, protože akumulují teplo.
V některých případech je nejlepší využít půdopokryvné plazivé rostliny, které se rychle rozrostou a také plní funkci mulče: zajišťují stín, zadržují vláhu a brání erozi.
Čtete také
Milostné vztahy i nepřátelství zelenin
Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, záhonky oschly a můžeme radostně sázet zeleninu i květiny. Aby nám všechno klapalo, je dobré vědět, co má rádo a co se naopak na záhonech popuzuje. Zkrátka některé rostliny spolu vycházejí dobře a jiné…
Rizika mulčování
Vůbec největší riziko představují slimáci, kterým mulč poskytuje vlhké a chráněné útočiště.
Další nevýhodou mulčování je skutečnost, že půda pod mulčem se na jaře déle prohřívá. Vrstva organického materiálu brání půdě v přijímání tepla ze slunečního svitu, což zpomaluje růst rostlin. Např. zamulčované jahodníky dosáhnou menšího vzrůstu a budou mít méně plodů. A významné riziko hrozí také trvalkám v silné vrstvě mulče, a to od hryzců.
Zdar vašemu mulčování. Těším se na zprávy z vašich záhonků.
Mohlo by se vám hodit
-
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)39.00 Kč – 54.00 Kč
-
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)39.00 Kč – 54.00 Kč
-
Aksamitník rozkladitý – hnědý (Tagetes patula)39.00 Kč – 54.00 Kč
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?