Jak na plánování výsevů na záhony

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

také si myslíte, že detailní tvoření plánů výsevů zeleniny a letniček je nepostradatelnou součástí očekávání jara. Jejich vytváření je nádherné dobrodružství, i když to není úplně snadná disciplína. Užijte si dlouhé zimní večery při radostné činnosti.

Najdete-li si na plánování dostatek času už v lednu, v průběhu sezony pečlivou rozvahu oceníme. Trpělivé psaní, kreslení, škrtání, rozmýšlení a kombinování se nám při jarním skotačení mezi záhonky bude hodit.

Napřed otázky, které byste sami sobě měli položit:

  • Které plodiny a odrůdy se mi loni osvědčily a neměly by chybět ani letos?
  • Co nového chci vyzkoušet nového?
  • Čemu se naopak loni na zahradě nedařilo a proč to asi bylo? (Příčinou může být nevyhovující půda, špatné světelné či povětrnostní podmínky, nedostatek prostoru, nevhodní rostlinní sousedé.

Plánujeme:

  • Mám seznam všech rostlin (plodiny i květiny) a také už některé pytlíčky se semínky. Vím, co chci pěstovat.
  • Mám plán prací – časový  rozvrh výsevů. Vím, jestli budu sít jen na jaře nebo budu v průběhu roku rostliny dosévat. Tak ještě jednou zrevidovat počty pytlíčků se semínky.
  • A můžu začít kreslit plán záhonků. A to už je ono. To je ta nejzábavnější část. Ve skutečnosti je to adrenalin, protože člověk je doslova v křížové palbě nejrůznějších otázek:
  1.  
    • Které rostliny se na dané stanoviště hodí (oslunění, vlhkost, specifické mikroklima)?
    • Kolik plochy na ně chci vyčlenit? Uvážit správné rozestupy. Jen si představte, jak obrovské rostliny dokážou vyrůst z maličkých semínek.
    • Které rostliny je dobré dát vedle sebe, protože se podporují v růstu a navzájem si pomáhají „udržet od těla“ škůdce a choroby? Které druhy se naopak navzájem hůře snáší. Pozor třeba na takový libeček nebo roketu, ne každá rostlina je z jejich blízkosti nadšena.
    • Které byliny jsou popínavé a jakou budou potřebovat oporu?
    • Které rostliny chci naopak pěstovat v truhlících či velkých květináčích?

 

A už můžeme konečně vzít do ruky tužku!  Velikost a tvar záhonů bychom měli znát i z důvodu celoroční potřebné péče – abychom pohodlně dosáhli ke všem rostlinám a pokud je to potřeba, po okolních cestičkách se dostali i kolečkem. Obecně se uvádí, že pohodlné záhony mají být široké maximálně 1,2 m a cesty mezi nimi ideálně 80 cm. A kdo zvolí vyvýšené záhony, získá ještě další výhody. Namíchá si zeminu pro rostliny přesně na míru, nebude tolik plít a uleví zádům od bolesti.

A při plánování nezapomeňte také na estetické hledisko a dejte si práci s kombinováním rostlin různé výšky, barevnosti, tvaru listů a květů a samozřejmě i dobou kvetení, aby bylo v zahradě stále na co koukat. To ostatně platí i po zimu. Semeníky mnohých trvalek vykouzlí spolu se sněhem a jinovatkou nádherné scenérie.

Spousta rostlin zvládne výsev přímo na stanoviště. Zatímco u trvalek je to možné velmi často už na podzim, pro výsev letniček je vhodný dobře připravený záhon zhruba v polovině dubna, kdy už bývá vrchní vrstva země trochu prohřátá.

Co je potřeba předpěstovat v teplejších podmínkách a kdy (a mám kde, tedy ideálně skleník či fóliovník, nebo alespoň dobře osluněný okenní parapet?) O tom příště.

 

Mohlo by se Vám hodit

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru