,

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Komonice lékařská je jednoletá až dvouletá bylina. Podle stanoviště dorůstá výšky  30 až 100 cm. Je to vzpřímená zpravidla bohatě větvená rostlina. Převislé, lehce vonné, žluté květy rostou v dlouhých, úzkých přímých hroznech po 30 až 70.

Stanoviště

Má ráda suché stráně a úhory, člověkem přetvořené plochy v obcích. Vybírá si místa po demolicích, navážky, skládky, rumiště atd. Vyhledává také okraje komunikací, nádraží a podobná osluněná nebo mírně zastíněná stanoviště v blízkosti lidských sídel. Kvete od června do září.

Co s ní v kuchyni

Sbíráme kvetoucí části květenství a to nejlépe ve chvíli, kdy rostlina začíná kvést. Není to úplně jednoduché, protože květenství jsou opravdu rozložitá a je třeba vystřihovat pouze použitelné kvetoucí části, na nichž se ještě nezačala tvořit semena. Jedině tak získáme bezvadnou kuchyňskou ingredienci.

Čerstvá, lehce zavadlá komonice poslouží při výrobě aromatizovaného vína nebo i nealkoholických nápojů.  Její vůně se začerstva snadno uvolňuje i do perlivých vod.

Hlavní složkou této vůně je kumarin, který se používá i parfémů. Tato chemická sloučenina je považována na symbolickou vůni posečené trávy, sena a vůbec léta.

Sušená drcená květina se dá přidávat do krémů nebo do pečiva. Je i vítanou přísadou do relaxačních a očistných zimních čajů.

 

 

 

 

 

Mohlo by se Vám hodit

0 odpovědi

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte a přispívat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *