Kontryhel pastvinný (Alchemilla monticola)

Kontryhel pastvinný (Alchemilla monticola)

Kontryhel je vytrvalá trsnatá bylina. Lodyhy i řapíky má chlupaté. Přízemní listy jsou okrouhle ledvinité s trojúhelníkovitými zubatými laloky. Květy jsou nahloučeny do drobných vijanů a jsou zelené.

Stanoviště

Kontryhel si vybírá vlhké louky a pastviny, okraje lesů. Intenzivní hospodaření na lukách v nížinách jej vytlačuje k horským polohám. Kontryhel začíná být vzácný. Kvete od května.

Čtete také

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

6 října, 20212 min. čtení

Jitrocel kopinatý je vytrvalá bylina s výraznou přízemní listovou růžicí, z níž vyráží až 8 stvolů vysokých 10 až 30 cm  Zpravidla jsou delší než listy. Listy jsou  tmavě zelené, s výraznou souběžnou žilnatinou. Květy jsou velmi drobné a tvoří…

Co s ním v kuchyni

Květy i listy kontryhele, jsou poměrně tuhé, a chuťově nejsou nijak oslňující. Sbíráme malá květenství a nejmladší lístečky, na nichž je ještě patrné něžné plisování.

Na druhou stranu je tato bylina nesmírně trvanlivá. Při bližším pohledu, na talíři, také vynikne zajímavý květ, jehož si obvykle z výšky, při procházkách na loukách nevšimneme. Hodí se tudíž i na dekorace teplých pokrmů těsně před podáváním.

Mladé lístečky se mohou použít nasekané do různých zeleninových salátů nebo tvarohových pomazánek.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru