Mařinka vonná (Galium odoratum)

Mařinka vonná (Galium odoratum)

Mařinka má vůni, na kterou se nezapomíná. Buď je bezvýhradně oblíbena, nebo právě naopak. Její rostliny jsou velmi křehké, a tak je třeba dávat při sběru dobrý pozor a opravdu důsledně používat nůžky. Kořínky se v měkké lesní hrabance snadno poškodí.  Je to vytrvalá bylina vysoká 20 až 30 cm. Má  čtyřhrannou  lodyhu typickou pro svízele lysá. Eliptické listy a palisty, které vypadají stejně jako listy, rostou v přeslenech po 6 až 9.Květní koruna je bílá a čtyřčetná.

Stanoviště

Bylina upřednostňuje řídký stín. Vyskytuje se především v listnatých lesích, ale i ve smrčinách a na pasekách. Roste v pásmu od nížin až do subalpínského stupně. Kvete od května do června. Sbírat se může i před květem.

Co s ním v kuchyni

Mařinka vonná je květina, která je lepší sušená než čerstvá. Její vůně je tak opojná, že je třeba užívat ji s mírou. Obsahuje kumarin, což je   je hlavní složkou vůně pokosené trávy. Kumarinová vůně se chytá do bílého vína a vylepšuje cukrem, koňakem, šumivým vínem. Vzniká tak mařinkové víno neboli Maitrank čili májový nápoj. Jeho výroba je důvodem k nejrůznějším oslavám a veselicím už proto, že probíhá za prvních teplých dnů. Mařinkové aroma lze nachytat i jen tak do perlivé vody. Mařinka začíná vonět ve chvíli, kdy zavadá.

Poměrně ochotně pouští vůni i do mléka. S ovoněným mlékem se dají připravovat nejrůznější žloutkové nebo máslové krémy, dá se použít na rýžové nákypy nebo krupicové flany. Sušené byliny se mohou rozdrtit v hmoždíři a používat jako aromatické koření do různých těst.

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru