Netřesk střešní (Sempervivum tectorum)

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum)

Netřesk je vytrvalá bylina. Sterilní rostliny vytvářejí růžice až 8 cm v průměru. Mají lžícovitě prohnuté listy se špičkami směřujícími ven. Květonosné lodyhy jsou vysoké až 50 cm. Po okvatu růžice odumírá. Druh je velmi variabilní.

Stanoviště

Netřesk roste na suchých a výslunných skalách a kamenných zídkách, ale stačí mu i skalní štěrbiny. Dává přednost vápenatým podkladům. Vyskytuje se v pásmu od pahorkatin až do alpínského stupně. Kvete v červnu.

Čtete také

Šrucha zelná (Portulaca oleracea)

Šrucha zelná (Portulaca oleracea)

22 června, 20221 min. čtení

Šrucha zelná je jednoletá bylina většinou s poléhavými lodyhami. Podle stanoviště může dorůstat délky až30 cm. Na výslunných stanovištích jsou lodyhy  červeně zbarvené. Listy jsou lehce dužnaté. Květy jsou nenápadné, okvětní lístky zbarveny do žluta. Kvete v červenci. Stanoviště Roste…

Co s ním v kuchyni

Z netřesku střešního se používají jednotlivé lístky, které stačí vyříznout z prostřední části růžice – ani ne příliš okrajové, které jsou tuhé, ani ne příliš ze středu, které jsou malé. K podávání je třeba je nakrájet na jemné plátky.

Jeho chuť je svěže kyselá. Hodí se na letní zeleninové saláty z rajčat a okurek včetně caprese, může doprovodit studené saláty z těstovin nebo luštěnin.

Je také vynikajícím estetickým doplňkem do nejrůznějších limonád.

Tipy a triky

Věřilo se, že do střechy osázené netřesky nikdy neudeří blesk. Karel Veliký přikazoval vysazovat netřesk na každou střechu.

Šťáva z netřesku tiší bolesti po hmyzím bodnutí. Stačí rozlomit lístek a potřít jím vpich.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru