Semínka máčet nebo nemáčet? To je otázka.

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

máčíte nebo nemáčíte semínka před vyséváním? To je důležitá otázka, na níž Vám pomůžu odpovědět.

Většina semen vysetých do vlhkého substrátu spontánně vyklíčí za několik dnů nebo týdnů. Různé rostliny jsou zkrátka naprogramovány různě, tak aby se jim ve volné přírodě dařilo co nejlépe. Když však rostliny pěstujeme doma – na balkoně nebo na zahradě – můžeme jim věnovat zvýšenou pozornost a jejich klíčení tak ulehčit.

Před plánovaným výsevem se vyplatí semínka namočit. Klíčení se tak výrazně urychlí a usnadní. Semena jsou totiž vybavena inhibitory, které brání prudkému vyklíčení hned při prvním dešti, pak by mohlo dojít k zaschnutí. Inhibitory se odplaví až při důkladnější a déle trvající zálivce a my ji namočením nasimulujeme.

Podle velikosti, síly slupky a dalších vlastností semene se určuje optimální doba pro namáčení. Tady máte některé příklady: kozlíčku polnímu stačí 2- 4 hodiny, tykvi velkoplodé neboli dýni 10 -12 hodin, celer řapíkatý, andělika lékařská nebo například vochlice hřebenitá či brutnák lékařský chtějí být namáčeny dny dva. Při delším máčení je třeba vodu dvakrát denně vyměnit.  Dýním dopřejte vlažnou vodu, min. 16 oC. A dávejte pozor, abyste před výsevem nikdy nenechali semena znovu uschnout.

Osvědčené, byť méně známé, je využití bylinných nálevů k namáčení osiva. Čistou vodu můžeme nahradit například heřmánkovým nálevem, který semínka chrání proti houbovým chorobám a bakteriím. Přesličkový nálev díky obsahu křemíku posiluje klíčící rostlinky. A odvar z dubové kůry změkčuje povrch tvrdých semen.

 

 

 

Mohlo by se Vám hodit

 

 

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru