Silenka nadmutá (Silene vulgaris

Silenka nadmutá (Silene vulgaris)

Silenka nadmutá je vytrvalá, trsnatá rostlina, vysoká asi půl metru. Celokrajné listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté, protažené do špičky. Její lodyha je vzpřímená až poléhavá, holá. Květy s nafouklým kalichem a bílými korunními plátky jsou uspořádány do jednoduchého květenství.

Kde roste

Má ráda suchá a polosuchá stanoviště. Nepohrdne náspy, okraji cest nebo obecně chudými půdami. Vyskytuje se i ve světlých lesích a křovinách. Kvete od června.

Při sběru ji snadno rozeznáme díky lehce ojíněným listům.

Čtete také

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

21 srpna, 20192 min. čtení

Řebříček obecný je vytrvalá bylina vysoká až 80 cm. Lodyha je přímá, nahoře větvená, často na bázi hranatá, chlupatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, peřenosečné. Květy tvoří drobné úbory, které měří okolo 6 mm v průměru. Každý úbor je složen asi…

Co s ní v kuchyni

Silenka nadmutá je k jídlu, dokud nezačne vyhánět lodyhy s květy. Konzumují se velmi mladé listy, které se sbírají rukama, abychom měli jen křehké jemné části rostliny. Případně je můžeme na mezi nastříhat a přebírat doma.

Chuť je velmi překvapivá – listy připomínají křehké jarní kedlubny. Hodí se hlavně jako čerstvá zeleninová přísada.

Dají se přidávat do všech zeleninových salátů, které jsou k dispozici v květnu – mladý hlávkový salát, strouhaná mrkev, jemně nakrájené čínské zelí, ředkvičky a další. Později už není silenka zajímavá, je trpká a tuhá. Její krátkou gastronomickou sezonu je třeba využít.

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru