Superpotravina cover

Superpotraviny pro kytkožrouty

Superpotravinou může být cokoliv, co udělá člověku dobře. Každý člověk je jiný, a tak je jasné, že ani neexistuje univerzální seznam superpotravin. Nebo spíš seznam univerzálních superpotravin?

Je třeba předeslat, že superpotravina je jen takové marketingové označení, pod nějž se dá schovat prakticky cokoliv; snad mimo hranolků s tatarkou. Prodejci si sestavují různé seznamy potravin, které si u nich máte zaručeně koupit. Do této kategorie se stejně dobré schovají exotická semínka, kvašená zelenina, oleje, prášky z nejrůznějších kořínků nebo třeba i ovesné vločky. Srdce kytkožroutky většinou pláče při pohledu na krabice s kapslemi. Louky a meze jsou přeci jedna “nekonečná kapsle” superpotravin.

Uctívané antioxidanty

Co ty superpotraviny slibují? Mají obsahovat minerály, vitamíny, stopové prvky a antioxidanty. Často jsem přemýšlela nad tím, jak blahodárnost antioxidantů vysvětlit. Pak mne to napadlo při mé oblíbené činnosti – pálení klacků z prořezaných stromů. Má-li nějaká rostlina působit antioxidačně na naše tělo, pak má bránit jeho „spalování“. Některé látky naše tělo užírají a spalují – oxidují naše tkáně. Je to hodně hrubé zjednodušení, ale chemický princip odpovídá. Hoření je taková “absolutní oxidace”. Jako antioxidanty v těle, které je velmi složitý systém, působí nejrůznější chemické látky. Antioxidanty hasí doutnající procesy.

Akce pro firmy

Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty

Kytkožrouti nemusí hledat svoje antioxidanty na stránkách eshopů nebo v regálech obchodů a lékáren, ale hledají svoje je na loukách a v úvozech cest. Jsou to superpotraviny, které můžeme okamžitě ochutnat a případně si je rovnou natrhat. To všechno je navíc zadarmo. Kytkožrouti jedí stoprocentně přírodní superpotraviny.

Každý člověk je originál

Každá rostlina obsahuje něco jiného. Při ochutnávání býlí z přírody bychom se měli nechat vést vlastní chutí. Málokterá bylina se totiž zavděčí chuťovým pohárkům většiny lidí. Na kurzech se často účastníci dělí na dva “chuťové tábory” – brukvožrouti a hořkožrouti. Ti první jsou milovníci především ředkviček, zelí, kedluben apod., ti druzí milují nedají dopustit na pampelišky a jejich příbuzné. Někdo má rád outdoorové bundy, jiný batikované sukně. Díkybohu, že svět je takhle barevný.

Čtete také

Zpravodaj 75 cover foto

Druhá míza plevelů

6 září, 20232 min. čtení

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, myslíte, že druhá míza bylin totéž, co druhá míza u lidí?  Jasně, že stejné to není, ale trochu jako jaro to občas vypadá. Byliny chytají na podzim druhou mízu z chladných rán po svatém Augustýnu…

Dám vám pár tipů. Něco si můžete nasbírat a něco si můžete ještě vysít na zahradě.

V přírodě má teď nejlepší sezonu samozřejmě královna jara pampeliška, kopřiva, různé česneky, ptačinec prostřední, bršlice kozí noha, popenec obecný, kozlíček polní, šťovík kyselý, česnáček obecný… Dala jsem z různých botanických čeledí své nejoblíbenější zástupce. Další tipy mi prosím napište vy. Co máte rádi, co u vás roste a tak…Těším se v komentářích pod článkem.  

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru