Tříkrálový koláč

Tříkrálový koláč pro radost z návratu delších dnů

Tříkrálový koláč má většinou tvar věnce. Častou náplní je marcipán. Koláč může být i z listového těsta a plněný třeba mletým masem. Důležité je, aby byl při servírování ozdoben papírovou korunou a uvnitř byla zapečena figurka nebo fazole pro krále. Pro kytktožrouty  je tady speciální varianta s pelyňkem pontickým, který dodá těstu originální příchuť.

Na formu 21 cm

Těsto

  • 200 g hladké mouky
  • 50 g moučkového cukru
  • na špičku nože jedlé sody
  • 10 g krystalového cukru
  • 2 polévkové lžíce pelyňku pontického
  • 140 g másla
  • 1 velké vejce nebo 1 malé vejce a jeden žloutek

Náplň

  • 400 g jablek
  • ½ lžičky mleté skořice
  • 50 g rozinek
  • 100 g vlašských ořechů
  • 1 lžíce cukru
  1. Mouku a moučkový cukr prosejte na vál a přidejte jedlou sodu. Pelyněk pontický rozmělněte s krystalovým cukrem na prášek a prosejte ke směsi na válu.
  2. Přidejte máslo a rozsekejte nožem.
  3. Nakonec přidejte žloutek (nebo celé malé vejce a žloutek). Bílek nechejte stranou.
  4. Vypracujte hladké těsto. Není třeba zpracovávat ho příliš dlouho. Křehké těsto dlouhé provalování nepotřebuje. Nechejte odpočinout a mezitím připravte náplň.
  5. Jablka oloupejte a zbavte jádřinců. Nakrájejte na kousky, přidejte skořici a poduste v kastrůlku na troše vody. (Skořice nebo jiného koření stačí velmi málo, aby se netlouklo s vůní pelyňku pontického.)  
  6. Když jsou rozvařená na kaši, přidejte rozinky a ořechy a podle chuti doslaďte. Dejte vychladnout. Zimní jablka jsou zpravidla dost sladká sama o sobě, a pokud máte (jako já) rádi koláče poprášené na povrchu moučkovým cukrem, tak náplň nemusíte sladit vůbec.
  7. Těsto rozdělte na dva nestejnoměrné díly. Větší díl rozválejte do kruhu a dejte do dortové formy. Kruh by měl být tak velký, aby vytvořil i „ohrádku“ po straně.
  8. Náplň rovnoměrně rozetřete a nezapomeňte na „fazoli pro krále“.
  9. Zbylé těsto můžete buď vyválet do stejnoměrného kola a celý koláč zakrýt nebo rozkrájet na různé tvary, z nichž vytvoříte na povrchu koláče vzorek.
  10. Podávejte ozdobené papírovou korunou.

Četba navíc o historii moučníku

Tříkrálový koláč je obřadní jídlo zejména v zemích laténské Evropy – Francii, Itálii, Španělsku a Portugalsku. Není u něj až tak důležitý recept, jako rituály, které se k němu pojí.

V koláči, který se připravuje na svátek Tří králů, je skryta malá figurka nebo jen fazole. Kdo ji najde ve své porci, je prohlášen králem dne a může až do večera tropit nejrůznější skopičiny, a to beztrestně. Koláč musí mít mimo té zapečené figurky také papírovou korunu, kterou si šťastný král nasadí na hlavu.

Kořeny této taškařice sahají kamsi do starého Říma, kde se v tomto ročním období bujaře oslavoval návrat slunce, prodlužující se den. V tomto archaickém věku však bylo všechno o dost divočejší. Král Saturnálií se volil losem. Losovalo se z pytlíku s různě barevnými boby.  Přesněji řečeno všechny měly jednu barvu a jeden byl jiný. V průběhu Saturnálií se otroci stávali pány a naopak, všichni divočili a skotačili. Král, který si vylosoval tu jinou fazoli, byl nakonec zabit.

 

 

A co by se Vám ještě mohlo hodit?

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru