Vratič řimbaba (Tanacetum parthenium)

Vratič řimbaba (Tanacetum parthenium)

Řimbaba je vytrvalá bylina dorůstající podle podmínek 30 až 60 cm. Má přímou mělce rýhovanou lodyhu, která je pýřitá nebo jednoduché, žlaznatě chlupatá. Listy mají tak zvanou peřenoklannou čepel složenou ze dvou až pěti úkrojků. Květy tvoří úbor z bílých jazykovitých a žlutých trubkovitých květů. Jsou podobné kopretině a proto se také bylina někdy nazývá kopretina vratič.

Jak ji pěstovat

Vratič řimbaba je snadné pěstovat. Je totiž na našem kontinentu původní i když její domov je v jihovýchodní Evropě, Malé Asii a na Kavkaze. Daří se jí na slunných a teplých stanovištích a propustných půdách bohatých na dusík. Ráda ale ze zahrad utíká. Má ráda návsi i hřbitovy.

Co s ní

V kuchyni se pro svou ostrou chuť příliš neuplatní. Má specifickou a poměrně silnou vůni, takže by se dala používat ve velmi malých dávkách do polévek.

Její místo je spíš v domácí lékárně, kde se používá mimo jiné na podporu žaludeční aktivity.

Poznámka: Rod vratič má několik druhů všechny s velmi podobnou vůní. Řimbaba vratič má i svou plnokvětou variantu, která se pěstuje jako okrasná rostlina.

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru