Bzučící louka cover

Zvuky a hlasy louky

Zamysleli jste se někdy, jaké zvuky louka vydává? Každá brumlá, cvrká, hučí a bzučí jinak. Správně naladěná louka má zvuky hebké jako péřová přikrývka. Vlastně je vnímáme jen tak periferně, ale dělají nám moc dobře.

Louky jsou jedinečné ekosystémy, které v současné době přežívají jen díky lidské práci – díky kosení respektive sekání. Když obývali v dobách ledových náš kontinent divocí velcí býložravci, tak se o jejich spásání starali oni. Toto často opakuji na svých seminářích. Pak obvykle následuje moje lamentace nad tím, že louky se mění v pole na trávu.  Dnešní louky nejsou pro kytkožrouty žádná velká výhra. Trávu lidé nejedí, protože je pro ně nestravitelná, a jiných druhů rostlin bývá na lukách málo.

Hnojení je zhouba

Louky se hnojí, aby hodně „vynášely“. Místo harmonického soužití mnoha druhů rostlin se daří hlavně „obézním“ travám, které dávají prostě jen objem. Výraz obézní se v botanice moc nepoužívá, ale často by byl na místě. Některé druhy rostlin jsou ochotny „přejídat“ se dusíkem, a pak bujet do krásných velikých zelených tvarů. Některé druhy trav  dusík milují, po něm i hezky tloustnou, pak svými velkými těly utiskují všechno ostatní. Zalehnou malé semenáčky širolistých rostlin. Vytvářejí chladné a vlhké prostředí, které ubližuje i malým živočichům. Hnojená louka je obézní a němá.

Akce pro firmy

Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty

Bzukot a cvrkot

Ten pocit, když jdete v horkém letním dni loukou a ta vydává od země jemný šum. Správná a zdravá louka je domovem stovek druhů hmyzu.

Brouci vydávají jiné zvuky než mouchy a včely. Pamatujete ten pocit, když pod nohama uskakovaly kobylky? Nebo to byla sarančata? Také jste je lovili do dlaní, odkud se pak snažily vyprostit a šimralo to? Jsou ještě takové louky, kde se dají chytat kobylky do dlaní?

Nad tím vším se hlasitě projevují cvrčci. Zvuky, které vydávají, jsou považovány za symbol horkého léta pod prosluněnou oblohou.

Čtete také

Dá se hlína koupit?

Zpravodaj 063 září

7 září, 20223 min. čtení

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, Už jste se někdy zapojili do diskuze o tom, jestli se dá hlína koupit? A jestli hlína, zemina nebo půda? Je to báječné konverzační téma, když se do něj zapojí různé profese. Jinak pohlíží…

Šustot a ševelení

Šustot trávy je další ze zvuků, které tvoří luční akord. Stébla se naklánějí sem a tam a přitom šelestí, jak se otírají o sebe navzájem a také o další rostliny. Šelest trávy je zvuk spíš mimovolný. Když nefouká, tak louka mlčí.

Stébla jsou zvláštní mechanický útvar. Duté trubičky spojené kolénky jsou vystavěny tak, aby se udržely vzpřímeně. Čím delší tráva, tím je sedlák spokojenější – tím víc sena dostane.

I když nad loukou a v louce jsou potřeba opylovači, tak tráva nic takového nepotřebuje. Opylovači se starají o širolisté (dvouděložné) rostliny. Trávy jsou samosprašné. A hned je jasné, proč jsou současná pole na trávu téměř němá. Travní pole dneška poskytuje hmyzu minimum pohostinnosti.

Čtete také

Kurzy pro kamarádky

Pro kamarádky kytky k jídlu

27 června, 20222 min. čtení

„Chceme uspořádat kamarádce oslavu. Začala sbírat bylinky a je do toho úplně blázen. Přijedete nám o těch jedlých kytkách něco povědět?“ Takhle to už párkrát začalo. Volala, nebo psala, paní X, že je z party kamarádek a že chtějí jednu…

Čiřikání a cvrlikání

Správná louka je oblažována zpěvem a zvuky ptáků z nebe i ze země. Co by byla louka bez skřivana, který dokáže viset ve vzduchu a trylkovat. Tolik inspirace hudebním skladatelům poskytl málokterý pták.  Ale uvědomíme si, že k louce patří také konipasi nebo lindušky připomínající vrabce (mně neznalci ptáků alespoň jo).

Na louky patří ale také mnoho ptáků, kteří si staví svá hnízda na zemi. Dodnes je slyšet skřípavé zvuky bažantů. Ale kdy jste naposledy slyšeli křepelku, jako volá „pět peněz“ nebo také „pojď na mez“. Mezi známé luční ptáky patří také koroptve, čejky nebo bekasíny. Ke zvukům, které vydává louka, ale patří i plácání křídel při startu.

Ptáci to mají složité. Vysedět vejce dřív než přijedou kombajny a začnou sekat, to je složité. Hlasy ptáků na lukách opravdu chybí.  I ty ostatní zvuky ptáků jsou na loukách už velmi vzácné.

Louka je můj milovaný ekosystém (tedy hned za krasovými pahorky a jihočeskými rašeliništi). Jak to máte vy s loukou?

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru