Barborka obecná (Barbarea vulgaris)

Barborka obecná (Barbarea vulgaris)

Vytrvalá bylina, vysoká 30–50 cm. Lodyha je přímá a podle výživnosti stanoviště může být v horní polovině větvená. Listy vyrůstají v listové růžici. Spodní listy mají zřetelný řapík, listy na lodyze jsou přisedlé. Listy i lodyha mají sytě zelenou barvu a jsou lesklé. Květenství tvoří hrozen zlatožlutých čtyřčetných květů.

Stanoviště

Barborka obecná má ráda náspy, výsypky a rumiště s chudou a kyselou půdou. Na druhou stranu se vyskytuje i podél břehů potoků na vlhkých místech. Nemá velké preference ohledně nadmořské výšky a v Česku se vyskytuje prakticky na celém území. Kvete od dubna do června.

Co s ní v kuchyni

Na jaře se sbírají mladé lístky, později nerozvitá nebo slabě nakvetlá květenství. Na podzim se sbírají šťavnaté lístky. Rostlina je dosti tuhá, vyplatí se vydat se na ni s nůžkami.

Květy jsou skvělou přísadou do všech jarních salátů pro všechny kytkožrouty, kteří jsou zjara lační po zeleném býlí. Mohou zdobit i různé masové recepty.

Barborka je opravdu ostrá, a tak potřebuje kombinovat s něčím méně výrazným. Její místo je jednoznačně ve slané kuchyni. Vzhledem k tomu, že je její sezona rámována studenými obdobími odcházející zimy nebo přicházejícího podzimu, funguje dobře v tandemu s kořenovou zeleninou nebo zahřívacími luštěninami, a také do polévek.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru