Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Bršlice je  vytrvalá 100 cm vysoká bylina. První listy jsou někdy celistvé, nebo jen jednoduše trojčetné. Čepel listů bývá v obrysu široce trojúhelníkovitá, jindy 2krát trojčetná, po okrajích ostře pilovitá. Dolní listy vzdáleně připomínají kozí kopýtko. Květenstvím je složený okolík.

Stanoviště

Osidluje břehy potoků, řek, vlhčí křoviny a příkopy, stinné lesní paseky a vlhké okraje lesa. Vyskytuje  se v sadech, zahradách a na dalších lidskou rukou dotčených místech. Upřednostňují polostinné stanoviště.  Je považována za nezničitelný plevel.

V kuchyni

Listy se musejí sbírat ještě před květem, respektive v období rašení. Snesou delší transport, nedbalé zacházení, trochu delší skladování. Jsou dobrou náhražkou petržele, libečku, naťového celeru. Dají se používat jako přídavek do salátů například z kořenové zeleniny – mrkve, řepy – nebo luštěnin a brambor. Lze je použít i v teplé kuchyni, nasekat je do polévky, ozdobit s nimi omáčky gulášového typu.

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru