Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Čekanka obecná je vytrvalá bylina s přímou, větvenou, velmi tuhou lodyhou. Přízemní listy jsou peřenoklané, na okrajích nepravidelně zubaté. Lodyžní listy jsou úzké, většinou nedělené. Květy (úbory) jsou přisedlé v úžlabí, modré, někdy světlejší, jsou až 4 cm velké.

Stanoviště

Roste u cest a pastvin, při okrajích křovin, na mezích a stráních, především na suchých stanovištích. Ve městech roste na chodnících, hřištích, náspech. Kvete od června. V zahradách se pěstuje varieta s nedělenými listy.

Co s ní v kuchyni

Mladé listy čekanek jsou vynikajícím doplňkem do každého jarního salátu. Nejlepší jsou čerstvě utržené ještě za ranního chladu, než je polední slunce připraví o křupavou šťavnatost. Listy se krájejí na tenké proužky, a to “od země”, kde jsou křupavé a méně hořké. Horní části listu zahoďte.

Kdo čekanku pěstuje, může si listy „bělit“, neboli etiolizovat pod květináčem – bez přístupu světla. Je to závod se slimáky, ale pokud ho vyhrajete, odměna je báječná.

Na podzim se dá dělat z jejich kořenů náhražková káva.

Čtete také

Shake z mraženého ovoce a jarních bylinek

Shake z mraženého ovoce a jarních bylinek

15 února, 20161 min. čtení

Mražené ovoce se překvapivě dobře snoubí s nejrůznějším mladým listíčkem. Dá se vyjídat lžičkou nebo pít jako velmi hustý džus. Pro 2 až 4 osoby Zbylé bobulové ovoce z mrazáku dle možností 1 banán Mladé býlí dle možností: , mladé…

Květy, které jsou velmi choulostivé i pro život v přírodě, jsou stejně náchylné na poškození při přenášení a manipulaci a je třeba je aplikovat až na poslední chvíli před podáváním. Čekanka totiž kvete pouze dopoledne. Kolem 11 hodiny uvadá. Květy jsou jemné, dekorativní a velmi dobré, dají se jíst i s kalichem a hodí se na ozdobu sladkých pokrmů.

V podzimních měsících se dají ze země dobývat kořeny, z nichž se dá vyrábět náhražková káva, které se dříve říkalo cikorka. Je to báječná zábava a zajímavé kulinární překvapení.

Mohlo by se vám hodit

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru