Česnáček lékařský (Alliaria petiolata)

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata)

Dvouletá nebo vytrvalá bylina, vysoká obvykle 30 až 80 cm, za velmi výhodných životních podmínek až 1 m. Lodyha je přímá a většinou nevětvená. Listy jsou dlouze řapíkaté, v dolní části rostliny ledvinité nebo okrouhlé, blíže květenství trojúhelníkovitě vejčité, vždy na bázi srdčité. Okraj mají vroubkovaný nebo hrubě zubatý. Květenstvím je krátký hrozen drobných bílých květů.

Kde a kdy roste

Česnáček  lékařský se rád drží v blízkosti lidských obydlí. Roste v zahradách i parcích, ale i na rumištích. Jeho přírodním stanovištěm jsou mírně zastíněné okraje listnatých lesů. Vyhledává vlhké půdy bohaté na živiny. Vyskytuje se od nížin až do podhůří. Kvete od dubna do května.

Co s ním v kuchyni

Z česnáčku sbíráme vrcholové části rostliny – květenství s několika málo svěžími listy.

Česnáček je univerzálním kuchyňským kvítím do slaných kombinací. Díky ostré chuti se výborně hodí do nejrůznějších pomazánek, polévek, dipů, těstovin nebo jako koření do salátu. Je vynikající na chléb s máslem nebo se sádlem. Tepelná úprava mu příliš neprospívá.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru