Česnek kýlnatý (Allium carinatum)

Česnek kýlnatý (Allium carinatum)

Vytrvalá bylina s cibulí o průměru přibližně 10 mm. Z cibule vyrůstají čárkovité listy a stonek je vysoký 20 až 60 cm. Květenství připomíná okolík, je složený z růžovofialových zvoncových květů na stopkách dlouhých 10 až 25 mm, které vyrůstají ze shluku pacibulek.

Kde a kdy roste

V České republice se vyskytuje spíš vzácně.  V zahradách se pěstuje jako okrasná zelenina. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, má rád slunná stanoviště nebo toulavý stín. Kvete v červenci.

Co s ním v kuchyni

Tento česnek má velmi zajímavé a dekorativní květy.  Dají se používat i pacibulky. Může se použít na všechny recepty, kam by přišla cibule a česnek – saláty, pomazánky, chlebíčky a sendviče, omelety. Platí na něj všechny recepty jako na pažitku.

Jeho trumfem je, že kvete podstatně později než pažitka. Jeho květy se dají velmi snadno sušit. Ponechávají si pěknou barvu a jemnou česnekovou vůni. Uskladnit se dají rovněž pacibulky

Podzemní cibule nemají valnou chuť.

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru