Chrpa modrá (Centaurea cyanus)

Chrpa modrá je jednoletá bylina s přímou lodyhou, často větvenou. Polní chrpa dorůstá až 80 cm, ale plnokvěté zahradní kultivary mohou být i vyšší. Květenstvím je úbor v průměru asi 3 cm. U polních chrp jsou trubkovité květy výrazně modré a uprostřed modrofialové, u zahradních chrp jsou barevné kombinace různé.

Stanoviště

Chrpa modrá roste na úhorech a na polích, především na těch obilných, často ve společnosti vlčích máků. Vyskytuje se od nížin po podhůří. S ohledem na chemickou ochranu polí je dnes považována za vzácnější druh. V zahradách se vysévá zjara přímo na záhon. Nemá ráda přesazování. Na letničkových záhonech se udržuje samovýsevem i více let. Má ráda lehkou půdu a slunné stanoviště.

Co s ní v kuchyni

Na (čistém!) poli nebo na záhoně sbírejte celé květy, které pak doma rozeberte nebo natrhejte celou kytici do vázy a postupně spotřebovávejte. Používají se pouze okrajové trubkovité květy, které je potřeba oddělit od lůžka. Takto vypreparované květy jsou bez výrazné chuti. Nemají žádný sofistikovaný tvar, ale v detailu jsou nesmírně půvabné.

Dají se použít jako dekorace na přílohy, jako jsou rýže, brambory, těstoviny, do jednobarevných krémových polévek, mohou být přísadou do libovolné pomazánky, dekorací na jednohubky, na zábavné dětské chlebíčky, do světlých dezertů, jejichž základem jsou lehké krémy, na koláče s želé, na ovocné knedlíky, na čokoládové polevy. Květy vydrží i na povrchu teplých jídel jako dekorace před podáváním.

Květy jsou ideální na sušení. Jsou velmi stálobarevné, pokud jsou snadno uskladněny.

 

 

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru