Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)

Dvouletá, nebo spíš víceletá bylina, která dorůstá ve volné přírodě výšky 80 cm, ale je-li pěstována,  může mít až 2 metry. V zemi je ukotvena neobyčejně dlouhým kořenem. Lodyha je lesklá, šedozelená, přímá a oblá, a později je dutá. Listy jsou dělené do nitkovitých úkrojků. Květenstvím je složený okolík.

 

Kdy a kde roste

Volně a bujně roste u Středozemního moře a v jižních částech Evropy obecně. Dává přednost propustným, hlubokým a vápenatým půdám. Vyhledává slunné polohy. U nás se dá fenykl poměrně snadno pěstovat v zahradách, kde se vysévá koncem jara nebo začátkem léta. Kvete od června do zámrazu a ochotně vysemeňuje. Existují i barevné, červené kultivary.

Co s ním v kuchyni

Rostlina je celá jedlá.

Jemné hedvábné lístky jsou chutné, ale též neobyčejně dekorativní. Hodí se do salátů, dipů, jako dekorace na nejrůznější slaná jídla, a díky své veliké trvanlivosti na rautové mísy.

Květy jsou sladké.  Před použitím se doporučuje ostříhat je z tuhých stonků. Dříve se také servírovaly jako digestivum. Nezralé plody se mohou používat do luštěninových salátů, výborně ladí s řepou ve všech podobách, ale hodí se i na koláče.

Nezralé plody se dají nakládat.

Stonky se přidávají při vaření k luštěninám. Suché plody jsou dobře známé koření, dělají se z nich také likéry.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

2 názory na “Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)”

  1. Filip Svoboda

    Fenykl u nás NEROSTE nechápu, proč je na vašem webu (občas vzácně zplaňuje, ale po pár letech už ho tam nenajdete).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru