Hvozdík sivý (Dianthus gratianopolitanus)

Hvozdík sivý (Dianthus gratianopolitanus)

Hvozdík sivý  je vytrvalá, trsnatá bylina. Celá rostlina má sivozelenou barvu. Světle až tmavě růžové květy nese lodyha vysoká 5–15 cm. Květy se zubatými lístky jsou velmi vonné.

Stanoviště

Hvozdík sivý je v Česku chráněn. V přírodě se vyskytuje v teplejších oblastech na skalách a strmých skalnatých svazích. V zahradách se dá pěstovat velmi snadno. Dokáže být i ozdobou balkonů. Tvoří krásné stříbřité polštáře.

Co s ním v kuchyni

Dianthus znamená česky božský. Hvozdík sivý voní naprosto božsky, sladce omamně. Jeho květy vytržené z kalichů chutnají sladce. Různé příbuzné středomořské druhy byly neopominutelnou součástí orientální harémové kuchyně. V staročeských kuchařkách se vyskytují recepty na “karafiátové vody”.

Z květů hvozdíků se sbírají korunní plátky, které se dají použít na nejrůznější dezerty. Jejich sezona je poměrně krátká a bohužel se nedají sušit. Jejich vůně se dá konzervovat do cukrové marmelády “za studena”.

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru