Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris)

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris)

Kokoška je velmi proměnlivá v závislosti na prostředí, ve kterém roste. Obvykle dorůstá 10 až 30 cm. Může však dosahovat výšky až půl metru. Před květem tvoří přízemní listovou růžici, listy má laločnaté až peřenosečné. Často má větvenou lodyhu. Květy jsou bílé, uspořádané do hroznu. Na dolní části se velmi rychle tvoří plody typického tvaru: klínovitě obvejčité, nekřídlaté vícesemenné šešulky, trojúhelníkovité či podlouhle klínovité.

Stanoviště

Kokoška pastuší tobolka vyhledává spíše volný prostor. Roste v polních porostech, na suchých náspech, okrajích cest, rumištích. Může tvořit i souvislejší porosty.

Co s ní v kuchyni

Mladé lístky a mírně nakvetlá květenství se hodí především do jarních salátů. Listy i květy svou chutí připomínají kedlubny, a tak jsou dobré i v kombinaci s chlebem s máslem nebo s tvarohem. Kokoška není nijak výjimečná ani výrazná, ale je to jedna z časných jarních bylin. Mladé listy připomínají svým tvarem pampelišky, ovšem nemléčí. Kokoška pastuší tobolka je delikátní jen poměrně krátkou dob. Květy se pak sbírají a používají jako léčivka. Zralé plody se používaly jako koření.

 

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru