Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare)

Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare)

Dvouletá, někdy i vytrvalá bylina, vysoká 30 až 80 cm. Lodyha je většinou přímá, nevětvená. V době květu jsou přízemní listy zúžené v dlouhý řapík s nepravidelně vroubkovanou čepelí, horní lodyžní listy jsou přisedlé. Jednotlivé květy tvoří úbory vyrůstající po jednom na konci lodyhy.

Stanoviště

Dříve bývala kopretina bílá součástí každého lučního porostu. S intenzivním pěstováním trávy a hnojením luk se stává stále vzácnější. Pěstování je velmi snadné. Dává přednost lehce vlhkým stanovištím. Kvete v květnu a červnu.

Co s ní v kuchyni

Vemi mladé jarní výhonky jsou vhodné do salátů. Pokud jsou dosti mladé, mají vynikající chuť. Později jsou nahořkle očistné.

Nerozvitá poupata jsou velmi dobrá dušená nebo smažená. Z vlhčích stanovišť jsou dobrá i syrová.

Korunní lístky se uplatní na zdobení jemných výtvorů zejména ve studené kuchyni. Kopretina má velkou výhodu ve své trvanlivosti. Květy mohou zůstat ve váze několik dní a dají se stále otrhávat jako třeba bylinky z květináče. Podobně se dají využívat květy, nikoliv lístky, kopretiny velkokvěté.

Kopretiny dělají radost i jako dekorativní květina.

 


Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru