Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioca)

Je to vytrvalá bylina podle stanoviště dosahující i přes 1,5 m. Lodyha je vzpřímená a obvykle nevětvená. Listy jsou vstřícné vejčité až kopinaté, uťaté až srdčité, řapíkaté se zubatým okrajem. Květy a tvoří klubíčka, která se pak spojují do prodloužených hroznů nebo lat. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy způsobujícími bolestivé puchýře.

Stanoviště

Kopřiva v přírodě vyhledává humózní a lužní lesy a okolí vodních toků. Ráda se vyskytuje v blízkosti člověka, osidluje rumiště, hnojiště, komposty, smetiště. Často vytváří souvislé porosty též ve společnosti bršlice kozí nohy.

Co s ní v kuchyni

Mladé kopřivy je třeba je nasekat na drobno, aby se co nejvíce žahavých chloupků polámalo.

V kuchyni se dají sekané kopřivy používat všude tam, kde bychom do vařených jídel dali petržel, pažitku, popenec nebo podobné zelené koření. Dobře se snáší s brambory na nejrůznější způsoby, je ideální pro nejrůznější variace suflé, celestýnských nudlí atd. Květy se hodí do letních salátů v kombinaci s rajčaty.

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru