Kozlíček polní (Valerianella locusta)

Kozlíček polní (Valerianella locusta)

Rostlina je vysoká 10 až 40 cm. Listy v listové růžici jsou oválné s třemi výraznými žilkami. Listy na stonku jsou postaveny po dvou proti sobě, jsou podlouhlé až kopinaté, lehce dužnaté. Květy jsou bílé až světle modré, menší než 0,5 cm, vyrůstají v hustých vidlanech.

Kdy a kde roste

Kozlíček polní vyskytuje se poblíž polí (odtud jeho jméno), na mezích a v příkopech. Vyhledává převážné lehčí půdy, oblibuje si spíše nižší polohy.  Je skutečně poměrně běžný. V teplejších oblastech se může sbírat již v únoru, kdy jsou k dispozici přízemní listové růžice. Kvetoucí rostliny je možné sbírat do konce dubna. V zahradě se vysévá již v srpnu. Mladé rostlinky raší na podzim. V teplých zimách je k dispozici již na vánoční tabuli.

Co s ním v kuchyni

Kozlíček polní  je první a nejlepší jarní salátová bylina vůbec. Do salátů funguje kozlíček polní jako základní surovina, tedy v množství, v jakém bychom užili hlávkový salát. V lednici vydrží v dobrém obalu i tři dny. V salátech vyžadují lehčí zálivky – s citronem a bez hořčice. Dá se použít jako dekorace na libovolná jídla ze slané studené kuchyně, protože jeho jemná chuť nezastíní jiné kulinární kreace. Dobře  kombinuej se je s nejrůznější zeleninou. Tvoří vynikající kombinace s mrkví.

Přichází do kuchyně v době, kdy kvetou fialky a začínají se klubat první chutné sedmikrásky chudobky.

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru