Laskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus)

Laskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus)

Jednoletá bylina dosahující výšky až 1 m. Lodyha je většinou nevětvená, hustě pýřitá, světle zelená, někdy načervenalá. Listy na dlouhých stopkách jsou oválně vejcovité, na konci tupé nebo mírně zašpičatělé, žilnatina na rubu listů je plstnatá. Dospělá rostlina nepříjemně škrábe. Je třeba naučit se rozeznávat mladé rostliny.

Laskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus)

Stanoviště

Vyskytuje se v blízkosti lidských sídel nebo v místech člověkem ovlivněných nebo jako plevel na polích i v zahradách, ale i na navážkách a skládkách zeminy. Má rád půdy bohaté na dusík, teplejší oblasti a osluněná stanoviště.

V kuchyni

Mladé rostliny jsou ke konzumaci vhodné pouze před květem, pak jsou tvrdé, škrábavé a nepoživatelné. V jarních měsících je z nich vynikající salát. Je třeba je kombinovat s dalšími výhonky nebo tradiční salátovou zeleninou, jako je listový či ledový salát, rajčata, okurky. Dobré jsou v kombinace s mrkví, ředkvemi a jakoukoli další oblíbenou zeleninou. Hodí se do studených salátů z vařených brambor, luštěnin nebo těstovin. Výhonky brzy stárnou, ale i pak nacházejí ještě nějakou dobu uplatnění v teplé kuchyni. Mohou se spařovat, dusit nebo na poslední chvíli přidávat do polévek.

Poznámka: V kuchyni i v zahradách je ceněný jeho příbuzný laskavec ocastý

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru