Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Lichořeřišnice (Tropaeolum)

V našich klimatických podmínkách jednoletá bylina, 15–40 cm vysoká, lodyha plazivá, větvená, 3 až 5 m dlouhá. Listy jsou  řapíkaté, štítovité, celokrajné a lysé. Květy jsou pětičetné, vyrůstají po jednom na stopkách. Koruna oranžová, červená, žlutá i lososově růžová. Plodem jsou tobolky vyrůstající po 1 až 3 na stopkách.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Stanoviště

Na záhon se vysévá na konci dubna nebo na začátku května, předpěstované sazenice se vysazují na konci května po “Zmrzlých”. Má ráda slunečnou polohu, mladé semenáčky vyžadují pravidelnou zálivku. Později si sama stíní půdu, po níž se plazí, a péče je jednodušší. Dá se pěstovat i v truhlících a květináčích. Kvete od července do zámrazu.

 Co s ní v kuchyni

Chuť lichořeřišnice připomíná něco mezi ředkvičkou a hořčicí. Dá se podávat na chlebu s máslem, v pomazánkách nebo v salátech. Je vhodným doplňkem na všechny vařené nebo dušené přílohy. Ozdobí maso, listy se dají sekat do polévek. Mladé, nezralé plody se dají nakládat na slano nebo kyselo.

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru