Luštěnice trnitá (Cleome spinosa

Luštěnice trnitá (Cleome spinosa)

Jednoletá bujná bylina, má silnou lodyhu s chlupy a ostrými trny – odtud její název. Listy jsou střídavé, dlanitě složené a silně voní po konopí. Květy mají 6 nápadně dlouhých tyčinek, které jsou dvojnásobně delší než korunní lístky. V zahradnictví se luštěnici někdy říká pavoučí kytka.

Stanoviště

Pravděpodobně pochází z Mexika a dnes zůstává domovem v Jižní a Střední Americe. Tam žije jako víceletá rostlina. U nás v zahradách má raději osluněná, teplá místa. Podle výživnosti poskytnuté půdy se řídí její velikost. Není příliš náročná, ale má ráda hojnou zálivku. Kvete od června do zámrazu.

 Co s ní v kuchyni

Je to absolutní Barbie. Její květy jsou naprosto neodolatelné svou extravagantní krásou. Je také strašně choulostivá, za pár okamžiků vadne.

Květy je třeba stříhat nůžtičkami, protože jejich stonky jsou velmi tuhé, ale stonek je na druhou stranu křehký, takže se může snadno zlomit a vrcholová část květenství se tak zmaří.

Je to ozdoba jen pro ty nejvzácnější a nejuznalejší stolovníky. Hodí se také jen na nějaké výjimečné cukrářské kreace. Doporučuje se ji aplikovat pinzetou, a k tomu ještě bezprostředně před servírováním.

 

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru