Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Jednoletá bylina, vysoká 15 až 60 cm. Lodyha je přímá, v horní polovině často větvená. Květy tvoří jednoduchá nebo plnokvětá květenství – úbory o průměru 3 až 7 cm. Jazykovité květy jsou žluté až oranžové, střed někdy bývá hnědo-oranžový.

Kde a kdy roste

Vysévá se v zahradách od dubna do začátku června. Semena ochotně klíčí ze samovýsevu, takže obvykle stačí vysít ho jednou a zůstává navždy. Má rád lehčí půdy a potřebuje dostatek světla, jinak trpí na padlí. Rostliny se musí během růstu protrhat. Nemá příliš rád přesazování. Kvete asi deset týdnů po výsevu – od května do zámrazu.

Co s ním v kuchyni

Z měsíčků se konzumují jazykovité okrajové květy. Lůžko se nejí; je hodně tuhé a hodně aromatické. Okrajové květní lístky jsou jednou z nejvděčnějších květinových dekorací. Kvítečky snesou společnost prakticky jakéhokoli studeného jídla – saláty všeho druhu – listová zelenina, brambory, řepa, luštěniny, libovolné moučníky – dortíky s želatinou, šlehačkové poháry, sněhové pusinky, těžké čokoládové dorty. Hodí se do kreací s kuskusem.

Je to jedna z mála květin, která snese usušení, a ještě se přitom téměř vylepší. Květy jsou při správném zacházení nebývale stálobarevné. Sušené květy měsíčku jsou laškovnou náhražkou za šafrán – jsou nedostižnou hračkou pro všechny variace na rýži s mandlemi a rozinkami.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru