Pelyněk pravý (Artemisia absinthium)

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium)

Pelyněk pravý je statná vyrtvalá rostlina, která může být až 150 cm vysoká. Lodyhy jsou přímé, listy peřenodílné až peřenosečné. Celá rostlina – lodyha i listy – je hustě matně chlupatá. Celkovým vzhledem je pelyněk pravý podobný černobýlu, ale právě ta chlupatost je odlišuje. Květy jsou malé žluté úbory, které jsou uspořádané do nící laty.

Kdy a kde roste

Miluje suchá místa, jako jsou rumiště, skládky, navážky, člověkem přetvořená místa nejlépe i s dostatkem slunce. Směrem do vyšších nadmořských výšek pelyňku pravého ubývá.

Co s ním v kuchyni

Pelyněk pravý k jídlu není, je opravdu hodně hořký. Hodí se však v menším množství do různých likérů. Uplatní se v nejrůznějších domácích receptech na „martini nebo cinzano“, ale také do těch silnějších variací na „fernet, becherovku“ atd. Do takových směsí se obvykle přidávají špetky nebo polévkové lžíce.

Výše jmenované nápoje utekly před stoletími, či desetiletími z lékáren, takže použití v domácím léčitelství se přímo nabízí.

Uleví nejrůznějším trávicím obtížím, ať jsou jejich důvody jakékoliv. Je milosrdný i různým projevům marnivosti jako je obžerství nebo opilství. Čaj z pelyňku pravého ulevuje přetíženým játrům.

Mohlo by se hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru