Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Plamenka latnatá je víceletá rostlina, tedy trvalka, která dorůstá až 120 cm. Přímá lodyha má vstřícné široce kopinaté listy a je zakončena kopulovitým květenstvím (latou). Květy jsou pětičetné s dlouhou trubkou a hladkým okrajem. Původní divoké druhy jsou karmínově růžové až fialově červené. Šlechtěné kulturní odrůdy  jsou bílé, lososově růžové nebo naopak ohnivě červené nebo modravě fia­lové. Kvete v červenci.

Stanoviště

Plamenka pochází ze Severní Ameriky, kde roste na hlubokých nivních půdách na okrajích křovin. Podobné podmínky má ráda v zahradách. Potřebuje středně výživnou nebo výživnou půdu a v době rašení vyžaduje dostatečnou zálivku. Nejraději má polostín, ale snese i ostatní stanoviště. Množí se nejlépe dělením trsů. Semena klíčí velmi špatně.

Co s ním v kuchyni

Květy plamenek jsou mírně nasládlé. Jsou velice krásné, ale nemají žádnou výraznou chuť, a také dlouho nevydrží svěží. Kouzlo květina znásobuje množství nabízených barevných odrůd. Její souměrné květy splňují všechna vlídná klišé, která se květinám přisuzují. Vypadá jako erbovní pětilistá růže pánů z Rožmberka. Květy je třeba vytrhat z kalichů. Na talíř se dávají pouze barevné koruny. Dobře se dá v létě zamrazovat do ledových kostek jako zajímavá ozdoba nápojů.

Může se stříhat nebo řezat do vázy jako dekorativní kytice a radostně ojídat jen tak.

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru