Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Vytrvalá bylina je obvykle vysoká 10 – 20 cm, při dobré péči v zahradě může dosáhnout až 30 cm výšky. Celokrajné listy jsou bíle skvrnité a chlupaté. Přízemní listy jsou řapíkaté, lodyžní jsou přisedlé, jejich čepel široce vejčitá, na bázi srdčitá. Květy, které jsou pětičetné, rozkvétají v krátkých řídkých vrcholových vijanech. Koruna je nálevkovitá. Barva kolísá od červené přes fialovou až do modré.

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

 Stanoviště

Oblibuje si listnaté lesy, a to prakticky všech druhů – dubohabrové i a lipové háje, květnaté bučiny i lužní lesy. Najdete ho v křovinách všude, kde je vlhčí a bohatší půda. Často se též pěstuje v zahrádkách. Kvete od konce března do začátku května.

 V kuchyni

Plicník patří mezi byliny, jejichž listy vnesou trochu přírody do prvních salátů na přelomu zimy a jara. Může se nasekat do ledového salátu, do strouhané mrkve, na brambory , řepu, ředkev. Použití ve studené kuchyni je především o uspokojení radosti ze sběru prvních bylin. Květy plicníku ozdobí cokoli. Vzhledem ke své nevýrazné chuti, jsou vhodné na slaná i sladká jídla. Teplenou úpravou se ničí.

0 odpovědi

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte a přispívat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *