Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)

Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)

Prvosenka má přízemní růžici listů, které jsou řapíkaté, vejčité až obvejčité se svraskalým povrchem, vroubkované až celokrajné. Květy mají trubkovitý kalich a žlutou korunu. Květy jsou dlouhé 1 až 2 cm.

Stanoviště

Prvosenky jarní jsou nenáročné na stanoviště. Kvetou dříve než se stromy a keře obalí listy, a tak rostou prakticky v jakýchkoli listnatých lesích – dubo-habřinách, doubravách i v květnatých bučinách. Často se vyskytují i na jejich okrajích. Pěstovaná v zahradách zplaňuje.

V kuchyni

Křehké jarní květy, které se mohou konzumovat celé. Není to třeba odstraňovat kalich, jelikož není hořký. Jeho odebrání naopak naruší celistvost a tím i estetiku květu. Prvosenky z přírody mají jemnou nasládlou chuť s medovými tóny. Květy jsou poměrně choulostivé na manipulaci a nesnesou delší skladování. Bylinka ozdobí sladká jídla i jarní saláty nebo se mohou přidat do polévek, tam, kde by přišla pažitka, jež dosud neraší.

Poznámka: oblíbenou pěstovanou příbuznou je prvosenka jarní (Primula veris) neboli petrklíč

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru