Ptačinec prostřední (Stellaria media)

Ptačinec prostřední, zvaný žabinec (Stellaria media)

Ptačinec je jednoletá poléhavá bylina s lodyhou svěže zelené barvy, která může dorůstat až 35 cm. Listy jsou  široce vejčité se špičkou. Květy jsou malé bílé a pětičetné. Zvláštním znakem je elastické jádro a jedna řada chlupů.

Kde a kdy roste

Roste  prakticky všude jako plevel. Má rád narušená místech.  Nejraději kvete od března do října, ve skutečnosti raší kdykoliv má příznivé podmínky. Má „dvojí sklizeň“, ale v teplých zimách je k dispozici skoro coloročně.

Co s ním v kuchyni

Sbírají se konce lodyh nekvetoucích rostlin. Jedině takové mají vynikající chuť, která je často připodobňována sladké nakládané kukuřici. Jakmile začne rostlina kvést, objeví se lehce trpké tóny a celá bylina ztratí svou křehkost.

Ptačinec patří do salátů, jen do salátů. Jakákoli tepelná úprava jeho vlastnosti zmaří. Je křehký a jemný, takže se dá používat jako základní surovina, tedy ve větším množství. Vždy je však třeba ho kombinovat s dalšími zelninami, salátovými surovinami, či jinými planými bylinami.

Vyžaduje lehčí francouzské zálivky. Dá se s úspěchem použít jako dekorace na libovolná jídla slané studené kuchyně. Ve sladké kuchyni se neuplatní.

Mohlo by se hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru