Rozchodník bílý (Sedum album)

Rozchodník bílý patří do čeledi tlusticovité, což o něm říká v podstatě všechno. Roste v řídkých trsech. Jeho plazivé lodyhy mohou být vysoké 5 až 20 cm. Listy jsou dužnaté, válcovité s tupou špičkou. Husté, bohatě větvené květenství tvoří bílé květy. Kvete v červnu.

Stanoviště

Ve volné přírodě roste na výslunných svazích a skalnatých stěnách, vybírá si raději bazické substráty. Má docela rád i blízkost lidí, takže nepohrdne chodníky či okraji silnic. Někdy se pěstuje jako nenáročná skalnička.

Co s ním v kuchyni

Rozchodník bílý  má několik blízkých příbuzných ze stejného rodu. Ale pozor, ty nejsou vůbec tak dobré, ba dokonce jsou některé trpké až odporné. Rozchodník bílý si nespletete. Jeho lístky vypadají jako Mickey Mousovi buclaté prstíčky. Vidět ho můžeme prakticky celý rok. V zimě jsou jeho lístky červené, protože rostlině je zima. Sbírat se mohou, jakmile se v dubnu zazelenají. Konec jedlosti nastává, jakmile rostlina vyrazí první poupata.  Pokud rostlina vyrostla na suchém podkladu, může být i  tak trochu trpká.

Lístky jsou výbornou přísadou letních salátů. Dobře chutnají ve společnosti rajčat nebo aromatických bylin jako třeba estragon, tymián nebo dobromysl. Můžete je i nakrájet, aby lépe splynuly s ostatními ingrediencemi.  V salátu snesou, vzhledem ke své robustnosti, i ostřejší zálivky. 

 

Mohlo by se Vám hodit

0 odpovědi

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte a přispívat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *