Rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium)

Rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium)

Rozchodníkovec je vytrvalá, poměrně mohutná bylina. Listy jsou tmavozelené a ojíněné. V zemi má řepovitě ztlustlé kořeny a krátký oddenek, z něhož v zimě vyčuhují kyjovité, tupé pupeny. Rostliny tvoří trsy, které každoročně odumírají. Lodyhy jsou až metr vysoké. Listy obvejčité, na okraji drobně nepravidelně zubaté. Květenstvím je chocholičnatá lata.

Stanoviště

Planě rozchodníkovec roste v západní, střední a severní Evropě. Má rád suchá stanoviště – vápnité a silikátové skály a suťoviska.  U nás chráněn a zařazen na červeném seznamu, ale v zahradách roste velmi ochotně.

Co s ním v kuchyni

Rozchodníkovec je dobrý k jídlu, když začíná rašit, tedy velmi brzy zjara. Později začnou být jeho listy trpké a tuhé.

Čtete také

Rozchodník bílý (Sedum album)

Rozchodník bílý (Sedum album)

27 dubna, 20222 min. čtení

Rozchodník bílý patří do čeledi tlusticovité, což o něm říká v podstatě všechno. Roste v řídkých trsech. Jeho plazivé lodyhy mohou být vysoké 5 až 20 cm. Listy jsou dužnaté, válcovité s tupou špičkou. Husté, bohatě větvené květenství tvoří bílé…

Lístky jsou výbornou přísadou jarních salátů. Dobře chutnají ve společnosti mrkve a ve společnosti prvních česneků Doporučuje se nakrájet, protože se přeci jen jedná spíš o přísadu než o salátovou surovinu. Vzhledem ke své robustnosti snaší i ostřejší zálivky.  V salátech má rád i semínka, ořechy nebo rozinky či sušené brusinky.

Jeho příbuzným je stříbřitý rozchodníkovec nádherný, který se pěstuje jako okrasná rostlina, ale není zdaleka tak chutný.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru