Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus)

Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus)

Slunečnice topinambur je podobná slunečnici roční, když si ji dobře prohlédnete. Lodyha dorůstá výšky 1,2–3 m a je obrostlá až 1 mm dlouhými chloupky. Někdy kvete. Květem je úbor o průměru přibližně 10 cm.

Kdy a kde roste

Rostlina je nenáročná snáší vlhké i suché polohy. Pokud ji chcete pěstovat na hlízy, je dobré jí dopřát hlubší půdy a přiměřenou zálivku. Tam, kde je jednou zasazena, se drží, i když se sklízí. V zemi zůstanou části hlíz, které na stejném místě vyraší další rok. U nás často zplaňuje zejména na březích řek, v příkopech.

Co s ní v kuchyni

Topinambur se hodí do nerůznějších podzimních jídel. Vždy by se měl přidávat jenom jako lahůdkový doplněk. Konzumace většího množství může vést k nadýmání.

Hodí se do polévek, jako přídavek do šťouchaných brambor nebo směsných pyré s celerem nebo dýní. Může se péct na plechu nebo smažit v oleji.

 

Mohlo by se vám hodit

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

2 názory na “Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus)”

  1. Tohle je jediná kytka z celého vašeho webu, ze které by se dalo opravdu najíst – bohužel ani tato u nás neroste, takže pokud náhodou nevíte o výjimečné lokaci, kde zplaněla, můžete ujít 100 km a zemřít hlady. Obecně je váš web hodně hloupý, zejména výběrem rostlin – skutečně “k jídlu” je tu tak kopřiva. Když pominu ke sběru vyloženě nebezpečné (kvůli snadné záměně – anělika, kerblík, bršlice…) máte tu samé KOŘENÍ, jednotky gramů, kterých se NIKDO NENAJÍ. Udělejte si třeba z šalvěje 200 g přílohového špenátu, chytráci. Pokud váš web má presentovat rostliny nejedovaté, u kterých je bezpečné SI KOUSNOUT, pak vám tu chybí asi 2000 u nás rostoucích druhů a nechápu, podle jakého klíče jste vybírali zrovna tyhle vaše exoty a opomněli jednu z nejdůležitějších jedlých planých rostlin merlík bílý. Co kdybyste se přejmenovali třeba na seminkadotruhliku.cz? Nebo kytky_na_balkon, co muže žvýkat vase mimino a neumře.CZ?

    1. Dobrý den, pane Svobodo, děkuji za Váš komentář. Můj web není o tom, jak se rostlinami nasytit, ale jak s nimi vylepšovat běžná jídla, proto je tu i hodně koření. Lidský organismus potřebuje pro zdravou výživu různé složky a kytky k jídlu mohou být jednou z nich. Pokud byste se chtěl vydat na sběr planě rostoucích topinamburů, můžu Vám doporučit obzvlášť bohatou lokalitu – okolí Lysé nad Labem. Merlík bílý doplním, až se mi podaří pořídit atraktivní fotografie. Jana Vlková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru