Šťovík kyselý (Rumex acetosa)

Šťovík kyselý (Rumex acetosa)

Vytrvalá bylina 30–100 cm vysoká. Tvar listů se v průběhu růstu mění. Listy jsou podlouhlé, střelovité, celokrajné, přízemní dlouze řapíkaté, horní krátce řapíkaté nebo přisedlé, objímavé střelovitými cípy. Jsou mírně dužnaté. Vyhání přímé lodyhy s řídkými latami.

 Stanoviště

Vyhledává louky a pastviny, obdělávané uměřeně a s rozumem. Vyskytuje se též na okrajích komunikací. Kvete od května, ale listy je třeba sbírat dříve. V zahradách je možné pěstovat druh šťovík zahradní, který má větší listy a jemnější chuť.

Čtete také

Silenka nadmutá (Silene vulgaris

Silenka nadmutá (Silene vulgaris)

10 ledna, 20242 min. čtení

Silenka nadmutá je vytrvalá, trsnatá rostlina, vysoká asi půl metru. Celokrajné listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté, protažené do špičky. Její lodyha je vzpřímená až poléhavá, holá. Květy s nafouklým kalichem a bílými korunními plátky jsou uspořádány do jednoduchého květenství. Kde…

 Co s ním v kuchyni

Šťovík je ideálním doprovodem k těžším salátům – z brambor, červené řepy, luštěnin, studených těstovin, kuskusu. Jeho kyselá chuť, která je při konzumaci samotných listů výrazná, vytváří s uvedenými potravinami vynikající akordy. Jakmile rostlina vyrazí lodyhu s poupaty, znamená to konec šťovíkové sezony. V tu chvíli mizí i přízemní růžice. Šťovík kyselý má několik kulturních (šlechtěných) příbuzných s většími listy a jemnější chutí.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru