Tulipán zahradní (Tulipa x gesneriana )

Tulipán je vytrvalá bylina, která přežívá s podzemní cibulí. Má přímou lodyhu, která je  vysoká at 50 cm. Podlouhlé listy mají šedozelený nádech. Květy vyrůstají jednotlivě.  Druhy  respektive odrůdy tulipánů se nedají spočítat, protože neustále vznikají nové a nové zahradní kultivary.

Stanoviště

U nás se pěstují v zahradách, kde se vysazují na podzim a po odkvětu se doporučuje je ze země vyndat. Tulipány mají rády lehčí až písčité půdy a v době před květem dost vláhy. Zplanělé druhy často prchají ze zahrad, takže se s nimi můžeme setkat i ve volné přírodě.

Co s ním v kuchyni

Tulipány je napřed třeba ochutnat. Ty šlechtěné mívají svíravou dochuť. Zplanělé druhy mají křupavou a šťavnatou strukturu. V receptech se uplatní především jejich pompézní krása. Dají se rozebírat na jednotlivé lístky a krájet na plátky nebo používat jako kalíšky na slané i sladké pěny. Mohou zdobit dorty i nejrůznější dezert hodí se na slané mísy, chleby, chlebíčky i  rauty. To vše platí za předpokladu, že byly vypěstovány v zahradě bez chemických prostředků. Z pochopitelných důvodů nesnášejí tepelnou úpravu.

Mohlo by se Vám hodit

0 odpovědi

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte a přispívat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *