Vesnovka obecná (Cardaria draba)

Vesnovka obecná (Cardaria draba) neboli divoká brokolice

Vytrvalá bylina vysoká přibližně půl metru. Přímá lodyha je hustě olistěná a krátce chlupatá. Přízemní listy jsou v době květu obvykle již zaschlé, střední a horní listy jsou podlouhle eliptické, mají mělce zubaté okraje a jsou lehce šedavě chlupaté. Bílé, drobné květy tvoří hustou chocholíkovitou latu.

Stanoviště

Vesnovka roste na těch nejhorších místech. Vyhledává škvárové náspy, okraje silnic, rumiště, pole, opuštěné lomy. Tvoří i rozsáhlejší porosty. U nás se vyskytuje hojně především v teplejších oblastech, ve vyšších polohách jen ojediněle, často pouze přechodně. Patří spíš mezi méně obtížné plevely.

 Co s ní v kuchyni

Divoká brokolice se sklízí tak, že se odlamují nerozvitá květenství s kouskem stonku. Stonek je v horní části svěží a dužnatý, níže začíná dřevnatět.  Skladování v lednici je poměrně snadné. Zabalená do vlhké utěrky vydrží i několik dní.

S vesnovkou je třeba zacházet jako s opravdovou brokolicí.  Nejlepší jsou mladé výhonky krátce podušené na másle. Kombinovat se dají s rýží, brambory a další tepelně upravenou. Lze ji lehce kořenit muškátem, který s brokolicí výborně ladí. Je vhodná do jarních zeleninových polévek nebo jako náplň do omelet

Syrová tvoří také vynikající akord s dobrým žitným chlebem s kvalitním máslem a se solí.

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru