Zlateň věncová (Xanthophthalmum coronarium)

Zlateň věncová (Xanthophtalmum coronarium)

Zlateň  věncová je jednoletá až dvouletá bylina, 30 až 100 cm vysoká. Lodyha je přímá, větvená a hustě olistěná. Listy jsou střídavé, přisedlé, jednou až dvakrát peřenosečné. Květenstvím je úbor o průměru 3 až 7 cm. Jazykovité květy jsou žluté nebo bílé se žlutou bází. Středové květy jsou vždy žluté.

Stanoviště

Rostlina pochází původně ze Středomoří, ale v našich podmínkách se jí daří velice dobře. Vysévá se zjara přímo na záhon. Má ráda vlhčí půdu. Brzy po vyrašení se dají sklízet mladé výhonky do salátu, později květy. Ojediněle se zplanělé exempláře objevují i v okolí zahrad a lidských sídel, podél cest a silnic, na rumištích a skládkách. Kvete podle doby výsevu již od června až do října.


Co s ní v kuchyni

Mladé listy se ze záhonu obvykle trhají i s kořínky. Je to typická salátová zelenina. Později získávají na aromatičnosti a fungují spíš jako zelené koření s typickou kopretinovou vůní. Květy se dají průběžně stříhat nebo trhat.

Květy se hodí všude tam, kde se v receptech vyskytují petržele. Lehce nahořklá chuť kopretiny ladí především se slanými kombinacemi.

Můžete ji vyzkoušet v nejrůznějších variacích na pokrmy asijské kuchyně. Je výborným doplňkem restované kořenové zeleniny, rýže, polévek s nudlemi. Ladí se sójovou omáčkou. Nebrání se ani smažení v těstíčku.

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru