TZ – Plané rostliny jako medicína

Plané rostliny na talíři jsou nejlepší medicína nejen pro tělo, ale překvapivě i pro duši zdeptanou karanténou. Jak je používat, respektive ordinovat?

Plané rostliny je třeba vnímat jako doplněk talíře, nikoliv jako hlavní kuchyňskou ingredienci. Více než u jiné zeleniny u nich hraje roli, jakým způsobem jsou před konzumací upravovány. Mohou se vařit, restovat, krájet do salátů, ale také jen tak ochutnávat rovnou z louky.

„Naše babičky žvýkaly místo brufenu sedm sedmikrásek denně a místo febicholu si ordinovaly stonky pampelišek.“ říká Jana Vlková, autorka kuchařek a propagátorka jedlých rostlin, kterou karanténa přinutila zkoumat i ozdravné účinky planých bylin.

Pokud se mladé výhonky jen tak uždibují a žvýkají při potulkách přírodou, mohou přinést nesporné benefity i naší rozkolísané psychice. Samotný proces žvýkání přesměrovává pozornost z přetíženého mozku jinam.

Obraz sedláka, kovboje nebo bosonohé dívky se stéblem v ústech je symbolem klidu a pohody.“ dodává Jana Vlková

Žvýkání čehokoliv je v lidském těle od pravěku zakódováno jako pozitivní stav, a proto uklidňuje. Pokud se člověk zastaví a bude zkoušet co mu chutná, může svému organismu výrazně pomoci.

S velkým zjednodušením existují tři hlavní chuťové preference:

1) lidé milující česneky, což je nejen ten medvědí, jehož hlavní sezona je v plném proudu,

2) vyznavači brukvovitých, z nichž můžeme jmenovat např. česnáček lékařský, barborku obecnou,

3) konzumenti složnokvětých, jejichž sezonu zahajují výše zmíněné rostliny pampeliška a sedmikráska.

 

Recept na pampeliškový salát s vejcem a se špekem

 

Pro 4 osoby

400 g pampeliškových listů

200 g dobrého, prorostlého, tučného uzeného masa nebo špeku

4 lžíce balzamikového octa

sůl a pepř

4 vejce

100 – 200 ml 8% octa na vaření vajec

 

Postup

 

Pampeliškové listy dobře omyjte a nakrájejte napříč na plátky nebo užší nudličky. Používejte raději části listů „od země“. Konce bývají více hořké.

Uzené maso nakrájejte na kostičky a orestujte na rozpálené pánvi.

Přidejte ocet, nalijte na pampelišky a zamíchejte, aby se marináda dostala ke každému kousku. Osolte a opepřete.

Uveďte do varu asi 1 litr vody, osolte, přidejte ocet. Vajíčko vždy rozklepněte do šálku a pomalu pusťte do vroucí vody. Vařte 5 minut. Vylovte pěnovačkou, dejte na salát a ihned podávejte.

 

Tipy a triky

Pampelišky zůstávají, ale ostatní se dá nahradit různě. Vejce mohou být vařená na tvrdo a nakrájená na plátky nebo kostičky, čímž se eventuálně umoří velikonoční zásoby. Špek zastoupí krutonky z bílého i tmavého chleba osmažené na oleji.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru