TZ – Plané rostliny na hubnutí a očistu

Předvelikonoční půst je ideální období pro jarní očistu. Planě rostoucí byliny jsou i vynikající prostředek na hubnutí a celkové zlepšení kondice. Jsou zadarmo dostupné kdekoliv a kdykoliv. Zařazení planých rostlin do jídelníčku má překvapivě pozitivní účinky.

Plané byliny pročišťují tělo jednak díky látkám, které zrychlují činnost jater a napomáhají emulgování tuků. Takovými pomocníky jsou třeba listy výhonky pampelišky, květy sedmikrásky, lístky řebříčku nebo některé další rostliny z čeledi složnokvětých.

Zelené části rostlin jsou bohatým zdrojem vlákniny. Lupení přidávané do běžně připravovaných jídel od polévek po dětské svačinky usnadňuje střevní pasáž a celkově zlepšuje procesy trávení. Výborná je mladá bršlice kozí noha, ptačinec prostřední nebo česnek podivný.

Sběr planých rostlin má i další prospěšné stránky „Hledání, poznávání a sbírání jedlého býlí to je i pobyt na čerstvém vzduchu, příjemný pohyb a to obojí také čistí i hlavu.“ říká Jana Vlková, autorka kuchařek a propagátorka jedlých rostlin.

 

Recept na salát s planým býlím

 

Pro 4 osoby

½ ledového salátu

1 velká mrkev

1 polévková lžíce ořechů

1 polévková lžíce výhonků řeřichy (nemusí být)

1 velká hrst ptačince prostředního

Sedmikrásky na ozdobu

Na zálivku:

4 polévkové lžíce dobrého ovocného  4% octa

¼ lžičky soli

½ lžičky dijonské hořčice

Pepř z mlýnku na 5 otočení

50 ml oleje (nejlépe ořechového)

Postup:

Salát nakrájejte na nudličky. Mrkev očistíme a nastrouhejte na hrubém struhadle. Ořechy nasekejte nahrubo. Ptačinec dobře omyjte a vyberte pouze pěkné výhonky.  Přidejte výhonky řeřichy. Všechno smíchejte

V octu rozmíchejte hořčici, sůl a pepř, nakonec přidejte olej, vymíchejte hladkou emulzi, nalijte na směs zeleniny a důkladně promíchejte.

Nakonec ozdobte sedmikráskami a ihned podávejte.

 

 

Více o jarních bylinách zde: http://www.kytkykjidlu.cz/category/herbar-jedlych-kytek/

Bršlice kozí noha zde: http://www.kytkykjidlu.cz/brslice-kozi-noha-aegopodium-podagraria/

Řebříček obecný zde: http://www.kytkykjidlu.cz/rebricek-obecny-achillea-millefolium/

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru