Hloh obecný jako surovina do marmelády

Hlohová marmeláda

Bobule z planě rostoucích keřů jsou vynikající surovinou pro různé variace a na marmelády a čatní. Jejich chuť i struktura je výrazná, a tak je dobré kombinovat je s padanými jablky, který bývá na podzim dostatek. Jablka také obsahují pektin, kterých je pro želírování marmelád vhodný.

Na 4 skleničky

1 kg hlohových bobulí

0,5 kg padaných jablek

200 g cukru

Postup

  • Hlohové bobule dobře přeberte a odstraňte červivé, plesnivé, či jinak špatné kousky.
  • Jablka použijte v té “nejnižší kvalitě”. Opravdu se nejlépe hodí nedozrálá padančata, která poskytnou dostatek požadovaného pektinu. Plody omyjte a zbavte stopek a “bubáků”. Celé plody včetně jádřinců nakrájejte na menší kousky.
  • Všechno ovoce dejte do kastrolu, trochu podlijte vodou a nechte velmi zvolna propařovat pod pokličkou. Občas zamíchejte vařečkou. Tato činnosti, která je vhodná jako “proces na pozadí jiných kuchyňských prací, se dá libovolně přerušovat. Propařujte klidně na několikrát. Když je potřeba mírně podlijte, aby se směs nepřipálila. To by bylo fakt škoda.
  • Když se hložinky i jablka rozpadnou, směs propasírujte přes silonový cedník. Je důležité, aby se ovoce pasírovalo horké. Ulehčí to práci, protože při vyšší teplotě má směs nižší viskozitu a snadněji se protlačuje přes oka cedníku.
  • Pastu dejte zpátky do hrnce, přidejte cukr, přiveďte do prudkého varu a za stálého míchání vařte ještě 7 minut.
  • Horkou marmeládu naplňte do skleniček, uzavřete a uchovávejte v chladnu a temnu.
  • Vypasírované slupky a semínka se dají použít na výrobu přírodního octa, pokud k nim přidáte pár čerstvých jablek. To pak ještě zbytky hložinek pustí své aroma.

Tipy triky:

Marmeládu můžete udělat klidně “slanou”. Buď do výše uvedeného receptu přidat prostě jenom sůl, anebo i nějaké oblíbené koření. K hlohu by se hodil kardamon nebo čili papričky.

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru