Kerblík lesní (Anthriscus sylvestris

Kerblík lesní (Anthriscus sylvestris)

Dvouletá až víceletá rostlina 30 až 180 cm vysoká. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté s trojúhelníkovitou čepelí, která je dvakrát až třikrát zpeřená. Lodyha je přímá, dutá, hrubě rýhovaná a hlavně v horní polovině větevnatá. Kvete od května do července. Listy se musejí sbírat ještě před květem.

Kde a kdy roste

Kerblík roste prakticky všude. Má rád břehy potoků, řek, vlhčí křoviny a příkopy. Roste na stinných lesních pasekách a na vlhčích okrajích lesa i podél cest.  Uřednostňuje polostinná stanoviště.

Co s ním v kuchyni

Je třeba vybírat jen velmi, velmi mladé výhonky. Takové, které mají ještě něžnou, hráškově zelenou barvu. Na povrchu musejí být lesklé. Zásoba kerblíku a bršlice vám v lednici vydrží i čtyři dny. Je dobrou náhražkou petržele, libečku, nebo naťového celeru. Může se používat jako přídavek do různých salátů, například z kořenové zeleniny, luštěnin nebo brambor, nebo jako dekorace v teplé kuchyni, nasekat do polévky, ozdobit s nimi omáčky gulášového typu.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru