Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,
už se těšíte na krásné období sběru bylinek? Jo, jo, začíná právě na svatého Víta. S těmi prvními bylinkami, ze kterých se sbírají listy, jsou někdy patálie.
Tak aby pak nedošlo na to, že budete lkát „Taková to byla práce, a pak mi to zčernalo.“, prozradím, co se v bylinkách děje, když černají a jak to nedopustit.
Sklony k černání mají hlavně mladé lístky. Čím mladší, tím náchylnější. Samozřejmě je to i naopak tuhé a odolné středomořské suchomilné bylinky zůstávají krásně zelené.
Černání listů je v podstatě “vizualizace buněčné smrti”. Z narušených buněk se dostanou ven nejrůznější látky, které tam jsou „za provozu“, tedy když rostlina pěkně prospívá, uskladněny odděleně v různých buněčných orgánech. Rostlinná buňka prosperuje, protože výměna látek je pod kontrolou a listy jsou krásně zelené.
Pohmožděná rostinná buňka začne černat, nebo později i plesnivět.
Černání listů způsobují různé procesy měnící chemickou podstatu látek, které se dostaly ven ze svých obalů a na vzduch. Někdy je prostá oxidace. Někdy spolu začnou reagovat různé substance, z nichž některé jsou enzymy rozkládající jiné látky. Jindy je to ještě složitější. ( Kontrolou a řízením těchto procesů vzniká např. černý čaj.)
Tyto reakce jsou přírodou naplánovány k tomu, aby se utržené části rostlin dostaly zpět do oběhu. Rozumějte, aby zahájily sebelikvidaci a udělaly místo dalším, živým rostlinám. My se snažíme přírodu předběhnout. Jde to, když je sušení dost rychlé.
- Sušte tak, aby kolem rostlin mírně proudil suchý a teplý vzduch. Nejlepší jsou síta rozložená na půdě, kam nemohou žádná zvířata.
- Sušte v jedné vrstvě nebo v malých otýpkách.
- Kontrolujte a čechrejte bylinky, čímž se celý proces ještě urychlí.
- Byliny nemají rády přímé slunce, umělé teplo a vlhnutí.
Hodně choulostivé jsou: meduňka, jitrocel, máta, bazalka, ale taky estragon
Snadnější práce je s květy suchomilnějších rostlin: třezalka, komonice, řebříček, řepík, máta.
Pohoda klídek je sušení středomořských: tymián, levandule, rozmarýn, svatolina, smil, mateřídouška nebo některé šalvěje a pelyňky.
Mohlo by se Vám hodit
-
Kytkožravá výprava pro svatebčany4000.00 Kč
-
Můj tipTerénní sada548.00 Kč
-
Jak na sběr bylin – e_book59.00 Kč
Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou.
Zpravodaj i Poradna
Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?