Co dělat, aby mi bazalka nevykvetla?

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

taky máte na balkoně květináč s bujnou bazalkou? Krásné lístky na caprese jsou najednou tuhé a žloutnou. Bylinka jde do květu a už to není ono. Jak jen bazalku přimět k tomu, aby pořád dávala krásné šťavnaté listy!

Není to těžké. Řeknu Vámi proč to tak je. 

Byliny jsou nastaveny tak, že napřed vytvářejí listy. Teprve když jich mají dost, začínají kvést. Bazalce je třeba vytvořit takové podmínky, aby měla pořád chuť dělat další a další listy.

Řeč je o bazalce vonné (Occimum basilicum), druhu, který je v naší kuchyni oblíben. Existují i jiné druhy bazalek, které chtějí něco úplně jiného.

  1. Dávejte rostlině dostatečnou zálivku. Ačkoliv by se mohlo zdát, že patří do podobné kulinární kategorie jako třeba tymián, tak její přirozené přírodní podmínky jsou jiné.
  2. Nedávejte bazalku na prudké slunce. Na takovém místě vytváří rostlina jen malé listy a má tendenci rychleji vytvářet květy.
  3. Dopřejte jí privátní květináč, kde budete moci vyhovět pouze jejím požadavkům. Netouží po společnosti dalších bylinek, jako jsou třeba pažitka, petrželka, levandule nebo další.
  4. Je to jednoletka, která nemá čas něco odkládat. Má ráda výživnou půdu. Neobtěžujte ji s žádnými dekorativními kamínky, štěrkem nebo čímkoliv jiným.
  5. Vyštipujte! Ano, tak se to dělá s některými rajčaty, ale v tomto případě je smysl vyštipování opačný. Odstraňujte vrcholové části, které by chtěly vykvést. U rajčat se naopak odstraňují výhonky v paždí listů, aby rostliny hodně kvetly.

Rostlina se bude krásně rozvětvovat. V paždí listů budou rašit další výhonky, které budou mít chutné listy. Vyštipování opakujte i na dalších výhoncích, které se zase rozvětví. Výsledkem Vaší péče budou košaté keříky samý list a žádný květ. Rajský zdroj koření pro spoustu lahodných letních jídel.

Užívejte radost z bazalky celé léto, protože s prvními chladnými rány už tak dobře neporoste.

 

 

Mohlo by se Vám hodit

 

 

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru