Výsev do misek, poradna březen 2022

Jak na jarní výsevy doma i v zahradě

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

V březnu přichází nejvyšší čas na výsevy semínek rostlin s dlouhou vegetační dobou nebo těch, které chceme sklízet několikrát během sezony.

Výsev provádíme do misek – ideálně ve vytápěném skleníku, s úspěchem lze ale použít také okenní parapet s dostatkem světla.

Časný výsev se vyplatí u řapíkatého celeru, divokého rajčete, doporučuje se také u rokety seté. Ta se pěstuje brzy na jaře nebo na podzim při krátkém dni, protože vysoká teplota a dlouhý den způsobují hořknutí listů a rychlé vybíhání do květů.

Pro dřívější sklizeň lze touto dobou začít i s předpěstováním pažitky pobřežní, kozlíčku polního, libečku nebo laskavce ocasatého.

Substrát pro výsev musí být lehký a neměl by obsahovat mnoho živin. Nejjednodušší je zakoupit hotový substrát pro množení a výsevy, ale můžete si jej připravit i ze zahradní zeminy a písku (zhruba ve stejném poměru) a malé trošky kompostu a perlitu. K výsevu se hodí nižší široké misky se zajištěným odtokem vody. Dobrým pomocníkem, který nám velmi usnadní pozdější pikýrování, je sadbovač s vhodnou velikostí segmentů.

Substrát do misek pevně napěchujte. Semínka pak jemně přitlačte na povrch substrátu a zasypejte už jen slabou vrstvou, k tomu nejlépe poslouží síto. Pokud budete kontrolovat vlhkost substrátu každý den a povrch budete pravidelně rosit, aby nevyschnul, obejdete se bez zakrytí výsevní misky. V opačném případě pomůže přikrytí perforovanou fólií nebo průsvitným plastem, vytvoříme tak vhodné mikroklima pro klíčení a přístup vzduchu zároveň zamezí tvorbě plísní. I v tomto případě je ale nutné výsev pravidelně kontrolovat a v případě potřeby rosit.

 

 

Mohlo by se Vám hodit

A kdy začínají kurzy?

Kdy začínají kurzy?

 

 

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru